Zielone IT

mapy pibPaństwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy udostępnia swoje kartograficzne zbiory. Każdy będzie miał dostęp do podstawowej informacji geologicznej, jakiej dostarczają seryjne mapy geologiczne w skali 1:50 000 wraz z objaśnieniami tekstowymi.

Polska jest pierwszym krajem na świecie, który bezpłatnie przekazuje obywatelom pełne dane tego typu. Poinformował o tym podczas 3. Polskiego Kongresu Geologicznego prof. Mariusz Orion Jedrysek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Geolog Kraju.

    - "Uwalniamy dane zbierane przez dziesięciolecia, ale jednocześnie uruchamiamy nowy wielki program kartograficzny, który będzie oparty o najnowsze dane z ostatnich przynajmniej 10 lat z uwzględnieniem wyników badań geofizycznych i nowych sposobów obrazowania w technologii 3D"  - zapowiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek. Główny Geolog Kraju podkreślił też, że informacja geologiczna będzie udostępniana bezpłatnie. – "Za  darmo, ponieważ społeczeństwo już za to zapłaciło. Badania prowadzone były za publiczne pieniądze" – przypomniał. Zastrzegł, że upowszechniane są tylko te dane, których udostępnianie leży w społecznym interesie.

pocztaPoczta Polska ma pełnić istotną rolę w cyfryzacji komunikacji obywateli z urzędami. Większy także ma być udział Grupy Pocztowej w programach działającym od kwietnia „Rodzina 500 Plus” i planowanym „Mieszkanie Plus”. Temu służyć ma m.in. zapowiedziane właśnie uruchomienie bezpłatnego dostępu do internetu w 850 placówkach, głównie poza dużymi miastami. Docelowo WiFi ma działać we wszystkich placówkach Poczty Polskiej.

– Polska buduje autostradę cyfrową i zależy nam na tym, żeby Poczta Polska była głównym jej operatorem – deklaruje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. – W zakresie poczty tradycyjnej jest już operatorem narodowym. Chcemy, aby takim była także w świecie cyfrowym. Polacy uzyskają własne cyfrowe skrzynki, przez które administracja państwowa będzie mogła się z nimi komunikować.

Pierwsze kroki Poczta Polska już poczyniła. Rozpoczęła się cyfryzacja w postaci powszechnego dostępu do internetu obejmującego 850 placówek pocztowych zlokalizowanych poza dużymi aglomeracjami. Są wśród nich także odziały, które będą obsługiwać uczestników Światowych Dnia Młodzieży. W drugim etapie inwestycji Poczta Polska będzie co kwartał przyłączała do sieci 500 nowych lokalizacji.

Micha Gembal2Nowoczesne narzędzia informatyczne, bez których nie wyobrażamy sobie prowadzenia dzisiaj biznesu, ale również życia prywatnego, oprócz zapewnienia wygody użytkowników mają dodatkową zaletę. Mądrze wykorzystane pomagają chronić środowisko.

Sceptycy zaprotestują: przecież żeby wyprodukować komputery, serwery, czy telefony komórkowe trzeba wydobyć wiele metali szlachetnych oraz ropy naftowej (z pochodnych ropy produkuje się plastikowe elementy), a same urządzenia do pracy potrzebują prądu. Owszem, ale pamiętajmy też o tym, że stary sprzęt elektroniczny można poddać recyklingowi – odzyskać udaje się zarówno metale szlachetne jak i ponownie można przetwarzać elementy z tworzysz sztucznych, a nowoczesne systemy zarządzania energią potrafią zmniejszać jej zużycie poprzez wygaszanie lub hibernowanie nieużywanego sprzętu. Jak nowoczesne narzędzia informatyczne pomagają chronić środowisko?