Istnieją mikroorganizmy, które mogą żyć bez tlenu, ale bez wody już nie są w stanie. Woda to nie tylko płyn niezbędny dla każdego żywego organizmu, ale też niezastąpiony element większości procesów, których celem jest wytwórstwo ciepła i prądu. Bez niej stanęłyby elektrownie węglowe i jądrowe, wydobycie m.in. gazu, węgla i ropy naftowej oraz wszelkie systemy, w których wykorzystuje się ją jako czynnik roboczy, myjący, grzewczy bądź chłodniczy. Woda jest cichym bohaterem życia codziennego, jakie znamy. Warto o niej pamiętać nie tylko 22 marca, w dniu jej święta.
Coraz łagodniejsze zimy i brak mrozów powodują, że wydłużył się okres aktywności kleszczy. Obecnie te pajęczaki żerują już przez cały rok i występują na terenie całej Polski, dlatego każda osoba jest potencjalnie narażona na ukłucie kleszczy i przenoszone przez nie choroby. Jedną z najgroźniejszych jest kleszczowe zapalenie mózgu. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem liczby zakażeń wirusem KZM w krajach europejskich. Dlatego lekarze i eksperci przypominają o szczepieniach, które są jedyną formą profilaktyki tej choroby.
Szampony, żele pod prysznic czy kremy do twarzy to tylko część produktów, które zazwyczaj wypełniają nasze łazienkowe szafki. Wielu producentów oferuje ekologiczne produkty kosmetyczne wysokiej jakości, które oprócz swoich właściwości są neutralne dla środowiska. Jak możemy dowiedzieć się z badania „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”, przygotowanego w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”, blisko 40 proc. naszego społeczeństwa nie zwraca uwagi na to, czy wybierane kosmetyki są ekologiczne. Zatem jakie czynniki przeważają nad zakupem konkretnego produktu?
Z Joanną Węgrzynowską, ekspertem w zakresie ESG, rozmawiamy o założeniach projektu Healthy Cities, o edukacji ekologicznej Polaków oraz o wyzwaniach środowiskowych jakie stoją przed Grupą LUX MED.
Już dzisiaj, 25 lipca fundacja ekologiczna ARKA inauguruje akcję ŁAPMY WODĘ. Akcja odbędzie się o godz. 10.00 na pl. Bolka i Lolka w Galerii SFERA . Woda to życie, każdego roku 3,5 miliona ludzi umiera z powodu braku wody lub jej zanieczyszczenia. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety. Co 20 sekund umiera dziecko z powodu braku wody!
Sadzimy wodę
Dla uczestników przygotujemy akcję sadzenia roślin do ogrodów deszczowych. Każdy będzie mógł sobie posadzić do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi taką roślinę i zabrać ja do domu. Wśród takich roślin jest m.in niezapominajka błotna, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna.
- Polska jest wśród państw europejskich jednym z najuboższych w wodę krajów. Są one prawie 2,7 razy mniejsze niż średnia państw Unii Europejskiej. Dlatego już dziś musimy działać i propagować proekologiczne rozwiązania, które pozwolą na poprawę obecnej sytuacji – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. – Aby słowa przekuć w czyny, już dziś zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną edycję akcji „Łapmy wodę”, podczas której przez cały tydzień w Galerii Sfera chcemy nakłaniać mieszkańców w regionie do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczowej czy też tworzenia ogrodów deszczowych – dodaje.
Wspólnie „Łapmy wodę” dla planety
Na początek akcji (25.07) plac Bolka i Lolka zamieni się w zieloną przestrzeń do wspólnego posadzenia roślin do ogrodów deszczowych. Chętni będą mieli możliwość przesadzenia ich do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi, którą następnie zabiorą do domu. Wśród tych roślin znajdą się m.in. tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna czy niezapominajka błotna.
Ta ostatnia będzie również widoczna na torbach ekologicznych, które będzie można odebrać na miejscu. Natomiast dla podopiecznych świetlic środowiskowych przewidziane są warsztaty, które w interesujący sposób pozwolą zapoznać się z problemem i znaleźć na niego realne rozwiązanie.
- Dla Galerii Sfera podnoszenie świadomości, jak i bezpośrednie wpływanie na kwestie ekologiczne jest niezwykle ważne. Realizujemy strategię i politykę środowiskową, biorąc odpowiedzialność za środowisko. Posiadamy m.in. świadectwo zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, odzyskujemy wodę deszczową do podlewania roślin, dążymy do gospodarki cyrkularnej poprzez segregację odpadów. Potwierdzeniem naszych działań jest również wspieranie ważnych lokalne inicjatyw, takich jak akcja „Łapmy wodę”, dlatego zachęcamy do licznego uczestnictwa w tym wydarzeniu - mówi Monika Magner, dyrektor Galerii SFERA partnera akcji.
Łapmy wodę w Bielsku-Białej
Obserwowany długoletni proces ocieplania klimatu i gwałtowne zjawiska pogodowe (susze, gwałtowne ulewy, powodzie) sprawiają iż musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych i adoptować nasze miasta do zmian klimatu.
Susza czy powodzie dotykają nas wszystkich. Problem mają zarówno indywidualni odbiorcy jak i przemysł. Dlatego konieczne jest działanie i współdziałanie różnorodnych środowisk.
Dlatego Fundacja ekologiczna ARKA zamierza nadal w roku 2022 prowadzić akcję edukacyjną, której celem będzie nakłonienie mieszkańców naszego kraju do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.
„ W ramach akcji zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach. – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Arki.
Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA, w którym już uczestniczy prawie 600 tysięcy osób.
Partnerem Strategicznym akcji jest firma Żywiec Zdrój.
EiR