SAMORZĄD

thumbnail Depositphotos 485189086 XLZ cyklu Eko-Gmina, redakcja ekorynek.com oraz business-magazine.pl w ramach projektu EKOINSPIRACJA, wyróżnia i promuje samorządy, które stawiają na zieloną energię. Gmina Lubin, w odpowiedzi na rosnące potrzeby ekologiczne i społeczne, rozpoczęła strategiczną współpracę z firmą Ekovoltis, czołowym dostawcą odnawialnej energii elektrycznej. W ramach tej umowy, 106 GWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł zostanie dostarczone do infrastruktury komunalnej, w tym placówek służby zdrowia, żłobków, szkół, urzędów oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, co zapewni mieszkańcom dostęp do niezbędnych usług życia codziennego w sposób zrównoważony dla środowiska i nowoczesny.

 legnica

 

Grupa Accolade, Raben Logistics Polska i Miasto Legnica połączyly siły w ramach akcji „Nasze Green Light dla Ziemi” mającej na celu edukację ekologiczną w Legnicy. Finał miał miejsce 21 maja podczas eko-eventu w parku przemysłowym Accolade przy ul. Spółdzielczej. W ramach podjętych działań zebrano ponad 227 worków śmieci oraz posadzono zieleń i przygotowano 35 budek dla jerzyków, które zawisną na terenie parku magazynowego.

T Master SISO Ciechanów 2 002Mieszkańcy Ciechanowa już od ponad miesiąca, jako pierwsi w Polsce, są indywidualnie rozliczani z obowiązku segregacji. System Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master funkcjonuje też w Świebodzinie i Zamościu. Nowością rozwiązania, które skutecznie motywuje do prawidłowej zbiórki selektywnej jest aplikacja mOdpady

Bielsko Biała Inwestycja 2 002Wiele z nas zna sytuacje, kiedy wychodzimy na balkon lub przechodzimy w okolicy naszego osiedla i mijamy dobrze nam znane altany śmietnikowe. Często bywa, że nie jest to najprzyjemniejszy widok. Przeciwnie, zazwyczaj naszym oczom ukazują się worki na odpady, które nie mieszczą się już do pojemników i nie zostały zabrane przez pracowników zajmujących się ich zbiórką. Niejednokrotnie zdarza się, że worki są dodatkowo rozerwane przez ptaki próbujące dostać się do potencjalnego dla nich źródła pożywienia. To sprawia, że zupełnie odechciewa nam się przebywać choćby w okolicy takich altan. Niedawno Bielsko–Biała zdecydowała się na rozwiązanie tego kłopotu, stawiając na montaż półpodziemnych kontenerów. Jest to druga tego typu inwestycja w Polsce, wcześniej na podobne rozwiązanie postawił Pruszcz Gdański.

brzeskoBrzesko w woj. małopolskim jest pierwszą gminą, która skorzysta z programu „Stop Smog” na nowych, lepszych zasadach, ogłoszonych pod koniec marca tego roku. Brzeskie inwestycje o łącznej wartości ponad 1 mln zł mają objąć 20 niskoemisyjnych przedsięwzięć.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 1 stycznia 2021 r. przejęły z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzenie działań w zakresie rządowego programu „Stop Smog”. Dotychczas program jest realizowany w siedmiu gminach, są to: Niepołomice, Pszczyna, Rybnik, Skawina, Sosnowiec, Sucha Beskidzka i Tuchów. Łącznie ponad 54 mln zł (w tym 37,4 mln zł z budżetu państwa i ok. 17 mln zł wkładu własnego gmin) pozwoli na eko-inwestycje w ok. 1,1 tys. budynków w tych gminach.

„Brzesko jest kolejną, ósmą już gminą, która przystępuje do programu „Stop Smog” a pierwszą, choć nie jedyną, która zgłosiła się w tegorocznym, nowym naborze. Kolejne gminy, w tym np. Spytkowice i Limanowa z Małopolski, niebawem sfinalizują porozumienia z NFOŚiGW. Ponadto kilkanaście wniosków jest procedowanych, więc liczę na to, że „Stop Smog” – obok programu „Czyste Powietrze” – będzie skutecznym hamulcem smogu już w tym sezonie grzewczym” – mówi były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.