karpaczOrganizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich Forum Ekonomiczne to najważniejsza konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1992 roku projekt ewoluował w wydarzenie, podczas którego dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów. O sile marki Forum Ekonomicznego świadczą również jej najważniejsi goście, liczni uczestnicy oraz największe w Polsce zainteresowanie mediów.

Już 6 września 2022 roku, w Hotelu Gołębiewskim w Karpaczu, rozpocznie się XXXI edycja Forum Ekonomicznego. Konferencje potrwają trzy dni. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Przez ostatnie dwa lata, świat mierzył się z gospodarczymi i społecznymi skutkami Covid-19. Dynamiczna sytuacja we wschodniej części Europy odsuwa jednak na dalszy plan kwestie związane chociażby z dystrybucją szczepionek, czy ujednoliceniem zasad certyfikacji.

W centrum uwagi światowych decydentów znalazła się Ukraina, doświadczająca agresji ze strony Rosji. Wojna, którą obserwujemy, tworzy nowy układ sił i może zaważyć na losach całego kontynentu. Ta sytuacja skłania do zastanowienia się nad działaniami, które mogą podjąć państwa członkowskie UE w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Ponadto, warta uwagi staje się kwestia ujednolicenia polityki migracyjnej w związku z ciągle rosnącą liczbą 5 milionów uchodźców.

W obliczu wojny i postępujących zmian klimatycznych, zadaniem Europy stała się dywersyfikacja źródeł energii i uniezależnianie się od surowców pochodzących z Rosji. Projekt „Fit for 55”, zakłada redukcję gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Jest to kwestia niezwykle istotna z perspektywy przyszłych pokoleń, jednak może nieść za sobą opłakane skutki gospodarcze, polityczne oraz paradoksalnie środowiskowe. Powyższe wyzwania stawiają więc przed krajami Wspólnoty ważne pytania. Przede wszystkim, czy Europa jest w stanie zjednoczyć się, by utrzymać swoją pozycję na arenie międzynarodowej? Jaka jest jej pozycja dzisiaj, i czy wspólne kształtowanie post-pandemicznego świata jest jeszcze możliwe? Podczas tegorocznej edycji zostanie zorganizowanych ponad trzysta debat z udziałem ponad 4 tys. gości. Tematyka oscylować będzie m.in. wokół bezpieczeństwa, energetyki, inwestycji, innowacji, czy polityki międzynarodowej.

Oprócz części merytorycznej, przewidziana została szeroka oferta programu kulturalnego i rekreacyjnego. Uczestnicy Forum będą mieli okazję uczestniczyć w prezentacji atrakcji turystycznych regionu, a także w wyjątkowych atrakcjach kulinarnych.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana V edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego, stanowiąca naukowe opracowanie o stanie gospodarki i Polski w 2022 r. oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Tak jak w latach poprzednich, Rada Programowa wręczy również wyróżnienia w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

EiR

WYWIADY

Recycling Rejs

Prezes Grupy Arcus Michał Czeredys

Środowisko

Coca Cola rozpoczyna test pierwszej papierowej butelki zdjęcie 1

Pierwsza papierowa butelka staje się faktem, czytaj więcej

WYDARZENIA

Ekoinspiracje 2018

Odnawialne źródła energii w aktulanej sytuacji geopolitycznej,czytaj więcej

SAMORZĄD

Forum w Gdańsku

Ustawa o efektywności energetycznej, o elektromobilności, o odnawialnych źródłach energii, finansowanie inwestycji oraz szanse jakie dają programy na wsparcie termomodernizacji to nie teoria, ale wyzwania przed jakimi stają samorządy...

CSR

228x144

Społeczeństwa konsumują coraz więcej. Eksperci wskazują na wyczerpywanie się surowców naturalnych oraz postępujące negatywne zmiany w środowisku. Jednocześnie świadomość konieczności dbania o naturę jest wciąż zbyt niska.