20 nissan Leaf highway profile 20tdieulhdpace103.jpg.ximg.l 6 m.smart 1Odwiedzając gminy, powiaty, które wykorzystując środki unijne oraz dofinansowania NFOŚiGW zainstalowały ekologiczne rozwiązania dotyczące oczyszczalni, recyklingu czy ogrzewania, poruszałem się sprawdzonym „elektrykiem” – Nissanem LEAF.

Nissan produkuje swój sztandarowy w pełni elektryczny model od ponad 10 lat, czym zyskał miano pioniera elektromobilności. Wydajny silnik oferowany przez producenta w dwóch wersjach, o mocy 150 KM oraz 217 KM i pojemności baterii 40 i 62 kWh zapewnia wydajną jazdę w ruchu miejskim i autostradowym. Zasięg samochodu w zależności od pojemności akumulatora to odpowiednio 260 km i 380 km. W trakcie jazdy korzystałem z ładowarek GREENWAY oraz NOXO. Średni czas ładowania z poziomu 0 do 80 % to około 50 minut.

E-pedał, wynalazek Nissana

e pedałJapońscy konstruktorzy jako pierwsi zainstalowali w swojej jednostce e-pedał, umieszczony przy gałce zmiany biegów, który umożliwia zarówno przyspieszenia jak i zwolnienie samochodu do całkowitego jego zatrzymania. Technologia ta przyczynia się również do odzyskiwania energii, po zdjęciu nogi z pedału gazu samochód automatycznie zwalnia i zamienia energię kinetyczną w energię elektryczną. Bardzo ciekawe rozwiązanie, które wykorzystały też inne marki.

 

 

 

 Bezpieczeństwo przede wszystkim

Od sześciu do dziesięciu poduszek powietrznych, system kontroli stabilności toru jazdy (VDC), system kontroli trakcji (TCS) gwarantują bezpieczeństwo i panowanie nad samochodem. Nissan LEAF uzyskał pięć gwiazdek bezpieczeństwa przyznawaną przez organizację  Euro NCAP, która bada scenariusze wypadków z udziałem samochodów, rowerzystów i pieszych. Dzięki zaawansowanym systemom wspomagającym, kamerom i radarowi umożliwiającym m.in. rozpoznawanie pieszych, kierowcy Nissana LEAF mogą cieszyć się  bezpieczną i pewną jazdą. Ponadto otrzymał Certyfikat Czystego Powietrza i Efektywności Energetycznej, dzięki bezemisyjnej technologii jest najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym w historii wnętrze leafi uzyskał doskonały wynik w testach czystości powietrza, osiągając 10 punktów na 10 możliwych, potwierdzając swoją proekologiczną naturę.

Nowoczesna technologia

Nissan Connect EV z usługami SiriusM zapewnia dostęp do wielu przydatnych funkcji. Kierowca może sterować nimi  za pomocą smartfona i smartwatcha. Bardzo pomocne jest również korzystanie z Action for Google Assistant.

Wszystkie modele wyposażone są w ten sam 8,0 calowy wyświetlacz z integracją Apple Car Play i Android Auto, a system sześciogłośnikowy firmy Bose sprawia, że podróżowanie Nissanem LEAF jest bardzo przyjemne. W przypadku  parkowania  w trudno dostępnym miejscu technologia ProPILOT zapewni ostrożne parkowanie, samochód zaparkuje w przodem lub tyłem bez ingerencji kierowcy. To idealne rozwiązanie w miejskiej dżungli.

20 nissan Leaf charging private garage 20tdieulhdpace104.jpg.ximg.l 6 m.smartJacek Szczęsny

WYWIADY

Recycling Rejs

Prezes Grupy Arcus Michał Czeredys

Środowisko

Coca Cola rozpoczyna test pierwszej papierowej butelki zdjęcie 1

Pierwsza papierowa butelka staje się faktem, czytaj więcej

WYDARZENIA

Ekoinspiracje 2018

Odnawialne źródła energii w aktulanej sytuacji geopolitycznej,czytaj więcej

SAMORZĄD

Forum w Gdańsku

Ustawa o efektywności energetycznej, o elektromobilności, o odnawialnych źródłach energii, finansowanie inwestycji oraz szanse jakie dają programy na wsparcie termomodernizacji to nie teoria, ale wyzwania przed jakimi stają samorządy...

CSR

228x144

Społeczeństwa konsumują coraz więcej. Eksperci wskazują na wyczerpywanie się surowców naturalnych oraz postępujące negatywne zmiany w środowisku. Jednocześnie świadomość konieczności dbania o naturę jest wciąż zbyt niska.

EKO KALENDARZ

Dotacje na gospodarkę odpadami komunalnymi

31 października br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z PO IiŚ przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi. Budżet dwóch ogłoszonych pod koniec września naborów dla działania 2.2 wynosi w sumie 2,7 mld zł. Konkursom będą towarzyszyły szkolenia i konsultacje dostępne dla potencjalnych beneficjentów.

Zmiana terminu składania wniosków o dofinansowanie 2.1.5.

Instytucja Zarządzająca POIiŚ 2014-20 podjęła decyzję o wydłużeniu terminu naboru wniosków o dofinansowanie projektów typu 5 w działaniu 2.1. POIiŚ do 24 października br.

Obecnie Instytucja Ogłaszająca Konkurs - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowuje aktualizację odpowiednich elementów dokumentacji konkursowej dla działania.