VivaDrive Mateusz MajZielony transport staje się coraz bardziej popularny, mimo wciąż wysokiego poziomu cen aut elektrycznych. Prawdopodobnie pozostaną one drogie z uwagi na ceny oraz ograniczoną dostępność surowców wykorzystywanych w produkcji. Tymczasem kolejne marki deklarują, że w ciągu najbliższych kilku lat przestawią się wyłącznie na produkcję EV. Polska na tym rynku może odegrać istotną rolę jako wiodący producent baterii. Zeroemisyjność pozostanie wiodącym trendem na rynku. Autonomiczność pojazdów – z uwagi na bariery psychologiczne – na razie rozwija się powoli, choć kraje takie jak Izrael inwestują już w pilotaż z udziałem aut niekontrolowanych przez człowieka.

Zielony internet 002Jednym z największych wyzwań, przed którym stoi współczesne społeczeństwo, jest walka z kryzysem klimatycznym. Aby w pełni wykorzystać potencjał cyfryzacji na drodze do zrównoważonego rozwoju, technologia dostępu do internetu musi być jak najbardziej neutralna środowiskowo. Założenia te spełnia infrastruktura światłowodowa. Badania wskazują, że sieci oparte na tym rozwiązaniu zużywają nawet 17 razy mniej energii niż tradycyjne przewody miedziane. Do tego światłowód wyróżnia się szybkością transmisji danych, odpornością na zniszczenia, a duża oszczędność energii i bezawaryjność czyni tę technologię wysoce efektywną, co ma wymierny wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

 

Raport I OZEIMG 6992 002Na portalu  www.top-oze.pl został opublikowany obszerny, bardzo ciekawy Raport dotyczący rynku OZE. Zainteresowani czytelnicy znajdą w nim wiele informacji i danych m.in. w tematach:

mikroplastik 002W obecnych czasach kwestia troski o środowisko wydaje się znacznie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. To oczywiście bardzo dobra wiadomość, gdyż przez lata lekceważenia stanu naszego ekosystemu nasza cywilizacja zdążyła nabawić się wielu problemów. Jednym z nich jest mikroplastik, czyli temat coraz częściej przywoływany w dyskusjach o ekologii. Czym jest mikroplastik, jak wpływa na środowisko naturalne i czy można się przed nim jakoś obronić? Dzisiaj poruszymy ten temat, więc zapraszamy do czytania! 

atomowaOd kilkunastu lat, mimo ponawianych zapowiedzi, Polska nie może doczekać się budowy elektrowni atomowej. Chociaż rząd deklaruje, że sprawa wyboru wykonawcy jest już na ostatnie prostej, program atomowy znowu może utknąć na lata. Powodem może być przyjęta metoda wyboru wykonawcy, niosąca ze sobą rozliczne ryzyka. Stanowisko Instytutu Staszica w kontekście spodziewanej decyzji o wyborze partnera / partnerów do budowy elektrowni atomowej w Polsce