EDUKACJA

Platynowe Megawaty 002Podczas 7. już edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, najważniejsza nagroda wtorkowej gali trafiła na ręce dziennikarza, który podjął wyjątkowo istotny temat energetyki wiatrowej. To kolejny raz, gdy w przestrzeni publicznej temat źródeł odnawialnych został doceniony zarówno przez czytelników, jak i ekspertów branży.

Do konkursu zgłoszono  rekordową liczbę materiałów. Te ocenione najwyżej, kapituła konkursu ogłosiła we wtorek 29 czerwca podczas uroczystej gali w Villi Foksal w Warszawie. Kapitała wyłoniła najlepsze projekty dziennikarskie na temat rynku energetycznego. Do 7. edycji „Platynowych Megawatów” zgłoszono dokładnie 63 prace 26 autorów, w tym po raz pierwszy od 2014 roku, a więc debiutanckiej odsłony konkursu, jury oceniało 2 podcasty.

Wynik tegorocznej edycji rozstrzygnęli organizatorzy z Towarowej Giełdy Energii oraz przedstawiciele Patronów i Partnerów konkursu – w składzie z jedyną na polskim rynku spółka energetyczną, która może się pochwalić całkowicie zielonym miksem – Respect Energy S.A.

Eksperci wyróżnili 6 materiałów, w tym prace: Magdaleny Graniszewskiej w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku energii elektrycznej w roku 2020”, Tomasza Furmana („Najlepsza publikacja na temat rynku gazu w roku 2020”), Bartłomieja Sawickiego (wyróżnienie specjalne Kapituły Konkursu za wnikliwość w pracy dziennikarskiej i przybliżanie praktycznych aspektów energetyki prosumenckiej) oraz wspólny projekt podcastowy Wojciecha Jakóbika i Mariusza Marszałkowskiego w kategorii „Najlepszy materiał audiowizualny na temat branży energetycznej w roku 2020”.

Najważniejszy tytuł trafił do dziennikarza portalu WNP.pl – Ireneusza Chojnackiego, który został wyróżniony w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku odnawialnych źródeł energii w roku 2020” za artykuł „Ograniczanie produkcji wiatraków na polecenie operatora? Jak nic innego nie pomoże…”. Do publicysty poruszającego problematykę źródeł odnawialnych trafiła nagroda główna dla Dziennikarza Roku 2020.

– Naznaczony pandemią koronawirusa oraz zjawiskami z nią związanymi 2020 rok przyniósł kontynuację transformacji krajowej elektroenergetyki w kierunku zero- i niskoemisyjnym. [...] Symboliczne dla całej branży było wstrzymanie w ubiegłym roku budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C oraz rozpoczęcie rozmów dotyczących wygaszania kopalń węgla energetycznego. Był to więc rok ważny, obfitujący w wiele zmian i wyzwań, za którymi media, wypełniając swoją informacyjno-edukacyjną misję, musiały nadążać [...] – zaznaczał podczas uroczystej gali Ireneusz Chojnacki.

To już drugie tak istotne w środowisku dziennikarstwa branżowego wyróżnienie dla redaktora Chojnackiego. Po raz pierwszy tytuł Dziennikarza Roku publicysta WNP.pl otrzymał podczas pierwszej edycji konkursu w 2014 roku.

Platynowe Megawaty Dariusz Bliźniak 002 Z perspektywy Partnera, który na co dzień działa na rynku OZE, był to wyjątkowy wieczór, ponieważ najważniejsza nagroda powędrowała do przedstawiciela tzw. zielonego dziennikarstwa. Źródła odnawialne coraz częściej pojawiają się w mediach i to bardzo optymistyczny sygnał dla całego środowiska – zarówno biznesu, jak i konsumentów. Mam nadzieję, że w kolejnej edycji „Platynowych Megawatów” pojawi się jeszcze więcej materiałów poruszających problematykę zielonej energii – komentuje Dariusz Bliźniak, członek zarządu Respect Energy S.A., partnera konkursu.

E.R.

 

EkocudaDługo wyczekiwane Targi Kosmetyków Naturalnych Ekocuda ponownie w formie stacjonarnej! Po raz piąty odbędą się w Gdańsku 10 i 11 lipca – na terenie Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. To wspaniała wiadomość dla wszystkich fanów kosmetyków naturalnych, którzy stęsknili się za pozytywną atmosferą targów, możliwością rozmowy z producentami, poznawaniem nowych marek i produktów, konsultacjami ze specjalistami z branży czy po prostu – zakupami z opcją przetestowania kosmetyków. W ten lipcowy weekend, odwiedzający będą mogli skorzystać z oferty ponad 80 marek – polskich i zagranicznych. Nie zabraknie debiutów, premier i atrakcyjnych cen. Organizatorzy zadbali, by targowa przestrzeń była maksymalnie bezpieczna, według wszystkich obowiązujących reżimów sanitarnych.

To dla nas wielka radość, że możemy po raz piąty zaprosić naszą społeczność na targi stacjonarne w Gdańsku. Dostajemy mnóstwo informacji od miłośników targów, że tęsknią za Ekocudami, podczas których mogą poznawać nowe marki, produkty czy po prostu spędzić czas z przyjaciółmi na wspólnych zakupach. Dołożyliśmy wszelkich starań, by każdy podczas targów czuł się dobrze, bezpiecznie i swobodnie – zarówno po stronie wystawców, jak i odwiedzających twierdzi Zuzanna Mierzejewska, właściciela marki Ekocuda i organizatorka targów.

Ekocudna integracja

Targi Ekocuda odbywają się od 2016 roku – integrują od tego czasu tysiące osób, które interesują się kosmetykami naturalnymi. Dają również przestrzeń markom na prezentację swoich produktów – i co ważne – korzystają z tego nie tylko największe z nich, ale także małe rodzinne manufaktury. Odwiedzający mogą skorzystać więc z naprawdę różnorodnej oferty – od naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych, przez mineralne kosmetyki do makijażu, a kończąc na akcesoriach. Wielką zaletą targów stacjonarnych jest możliwość rozmowy z producentami, skonsultowanie swoich wyborów i dopasowanie produktów do indywidualnych potrzeb.

Sukces targów w wersji online

Czas pandemii był trudny także dla branży targowej – Ekocuda jednak świetnie sobie poradziły organizując targi w wersji online. Organizatorzy zadbali, by społeczność fanów kosmetyków naturalnych miała możliwość dbania o siebie w stylu eko, niezależnie od sytuacji. Było to również wielkie wsparcie dla marek, które także ucierpiały na pandemicznych lockdownach. Nic jednak nie zastąpi kontaktu na żywo – tym bardziej warto więc skorzystać z okazji i uzupełnić swoje letnie kosmetyczki.

Warto pamiętać

Wejście na targi dla odwiedzających jest bezpłatne. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja z uwagi na wymagania sanitarno-epidemiologiczne.

Rejestracji można dokonać pod linkiem: https://ekocuda.com/targi/gdansk/rejestracja-na-targi-gdansk-10-11-lipca-2021/

Zanotujcie w kalendarzu letnie weekendowe Ekocuda i dajcie się ponieść pozytywnej atmosferze targów! Listę wystawców znajdziecie na stronie organizatorów: www.ekocuda.com

Więcej informacji:

www.ekocuda.comwww.facebook.com/ekocudacomwww.instagram.com/ekocudawww.linkedin.com/company/ekocuda.com

Kontakt dla mediów:Natalia Pisarska, tel. 570 925 230, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

EiR

togetair1Dzień Ziemi na Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2021 upłynął na rozmowach i deklaracjach, dotyczących zarówno przyszłości, jak i obecnej sytuacji ekologicznej kraju. Na początek jednak na scenie pojawili się organizatorzy szczytu. Postulaty zostały stworzone przez Radę Ekspercką TOGETAIR, specjalistów reprezentujących zarówno biznes, organizacje ekologiczne, ale też administracje państwową. W ich ramach znalazł się zestaw działań, które muszą zostać podjęte, by Polska była gotowa na wyzwania ekologiczne, zarówno w kontekście kryzysu klimatycznego, jak i polityki prowadzonej przez UE. Postulaty przedstawił dyrektor programowy TOGETAIR, dziennikarz i aktywista, Jakub Pawłowski.

Pierwszy sukces Polskiego Raportu Klimatycznego

Dzień wcześniej został opublikowany pierwszy tego typu Raport Klimatyczny – już po 24h osiągnął niezwykły wynik – 100 tys. wyświetleń.  To wielki sukces, a jednocześnie dowód, że Polacy są bardzo zainteresowani tematem ekologii.

Debaty tematyczne – emocje i merytoryka

Następnie, po porannych wydarzeniach, rozpoczęły się panele tematyczne.

Pierwszym tematem dnia były rozważania na temat sprawiedliwej transformacji, w kontekście przyszłości polskiej energetyki i górnictwa. Przywołano doświadczenia z kopalni węgla brunatnego Adamów w powiecie tureckim, gdzie udało się dokonać zmian, a dziś ci sami ludzie, którzy wcześniej pracowali w kopalni, dziś są zaangażowani w inwestycje OZE. Na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, jako możliwe koło zamachowe polskiej gospodarki, wskazał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

W kolejnym panelu królowała przyszłość, a w zasadzie paliwo przyszłości – jak nazywany jest wodór. Zaproszeni goście dyskutując nad gazem, jako paliwem przejściowym transformacji energetycznej, wybiegli daleko w przyszłość, zastanawiając, jak przygotować sektor do kolejnych wyzwań. Jacek Jaworski z Instytutu Nafty i Gazu powiedział: „Gazownictwo będzie musiało się zmierzyć z wodorem, niezależnie od źródła, z którego pochodzi. Trwają prace nad sekwestracją dwutlenku węgla, mam nadzieję, że ta technologia zostanie w końcu ujarzmiona, to pozwoliłoby na pozyskiwanie tzw. wodoru niebieskiego. Polska ma potencjał, by stać się jednym z liderów na rynku wodorowym. W roku 2030 będziemy mogli zapewne mówić o wykorzystaniu wodoru na skalę przemysłową.”

Po dyskusjach o wyzwaniach energetycznych przyszedł czas na temat bliższy ziemi – to jest zielony transport. Oprócz przedstawicieli koncernów branży automotive na scenie pojawił się również przedstawiciel PKP Intercity, Tomasz Gontarz – wskazując kolej, jako najbardziej ekologiczny rodzaj transportu: „Podroż pasażera koleją emituje trzykrotnie mniej emisji niż przejazd na taką samą odległość samochodem, a ośmiokrotnie mniej niż samolotem. W przypadku przewozów towarowych emisję są aż 9-krotnie mniejsze w porównaniu z TIR-em.”

Następną w planie dnia była dyskusja na temat zeromisyjnych systemów energetycznych, zwłaszcza w kontekście inwestycji Offshore, która oceniana była bardzo optymistycznie.

Jak powiedział Zbigniew Gryglas z Ministerstwa Aktywów Państwowych „Będzie więcej gigawatów energii wiatrowej niż zapisaliśmy w PEP 2040, teraz już jesteśmy tego pewni.”

Piąta debata dnia była poświęcona transformacji ciepła systemowego, również w kontekście geotermii i biomasy.  Główny Geolog Kraju wskazał potrzebę synergii działań: „Skojarzenie kilku źródeł energii – geotermii, biogazu, fotowoltaiki - może dać efekt zdecydowanie lepszy niż korzystanie z jednego źródła. Będziemy pracować nad takimi projektami.”

Ostatni panel poświęcony był plastikowi i systemowi kaucyjnemu. Rozmowa podsumowała istniejące rozwiązana oraz projekty, które pojawiają się na rynku wskazując trendy oraz możliwe kierunki rozwoju. Gość ze Szwecji, Anna Larsson – Dyrektor Reloop Platform życzyła Polsce, żby szyć rozwiązania na przyszłość. „Objęcie systemem kaucyjnym wszystkich opakowań jednorazowego użytku stwarza szansę pozyskania do recyklingu 590 tys. ton surowca.”   

E.R.

Piękni i bogaci, pobudzają do refleksji, śmieszą, czasami smucą, wyznaczają trendy i rozpalają naszą wyobraźnie – Gwiazdy Hollywood. Dla niektórych z nich  sprawy związane z poszanowaniem środowiska, ze zrównoważonym rozwojem nie są tylko pustym frazesem. Walczą na rzecz zwierząt, udzielają się w organizacjach proekologicznych, edukują i wpłacają niebagatelne sumy na różne organizacje, aby  ochronić  naszą planetę. Oto niektórzy z nich:

 

Leonardo DiCaprio

 Di caprio

Nosi przydomek „ najbardziej zielonego faceta w Hollywood”. Jego pro-ekologiczna działalność jest powszechnie znana, przekazał miliony dolarów na aktywności związane z ochroną środowiska i na walkę ze zmianami klimatycznymi. Jego organizacja, założona ponad 20 lat temu, „Leonardo DiCaprio Foudation”,  edukuje i wspiera wiele inicjatyw . Inwestuje w firmy działające zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, m.in. jest udziałowcem w firmie Allbirds , która produkuje obuwie z naturalnych i recyklingowych komponentów, stając się neutralną pod względem emisji CO2.  

Za swoje  wysiłki na rzecz poszanowania środowiska Organizacja Narodów Zjednoczonych uhonorowała zdobywcę Oskara tytułem Posłańca Pokoju w sprawie Zmian Klimatu. „ Pieniądze są dla mnie ważne, jednak w innym sensie niż dla wielu hollywoodzkich gwiazd. Zarabiam je m.in. po to, by zrobić coś naprawdę wielkiego dla innych ludzi i dla środowiska”- podkreśla Di Caprio.

 

 Ben Affleck

affleck

Współtwórca Inicjatywy Wschodniego Konga, która ma celu podnosić świadomość ekologiczną, szczególnie dotyczącą zagrożonych zasobów naturalnych w tym regionie. W ramach współpracy z organizacją non-profit Matta Damona Water.org wspiera organizacje związane z czystą wodą w Afryce. Beneficjentami jest wiele milionów istnień ludzkich. To jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

 

 Drew Barrymore

 

DrewZagorzała aktywistka na rzecz praw zwierząt, jest autorem linii  artykułów gospodarstwa domowego Flower Home. Uruchomiła również własną produkcję kosmetyków Flower Beaty. Wszystkie komponenty tworzone są na miejscu, aby uniknąć negatywnego wpływu transportu na środowisko. Materiały wykorzystane do produkcji są naturalne i przyjazne dla konsumenta. Cieszą się bardzo dużym uznaniem w Stanach Zjednoczonych. Jest często zapraszana do programów o tematyce ekologicznej, gdzie stara się edukować społeczeństwo, szczególnie, tą grupę, która jest nastawiona głównie na konsumpcję.

 

James Cameron

Cameron

Znany reżyser jest autorem filmu dokumentalnego  NOT REALITY  TV ,w którym ostro protestował przeciwko tezom wygłaszanym przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa mówiącym, że  globalne ocieplenie to fałszywa koncepcja. Laureat Oskara podsumował swój dokument - „Zrobiliśmy ten film, aby pokazać realne zagrożenia dla milionów ludzi  wynikających ze zmian klimatycznych. Musimy podjąć wysiłek, aby ocalić naszą planetę, taki sam jak podczas II wojny światowej”. Obraz został obejrzany przez milionową widownię.

 

Matt Damon

Matt

Jest współzałożycielem organizacji o globalnym zasięgu Water.org, której zadaniem jest zapewnienie światu dostępu do czystej wody. Wg danych organizacji w wyniku aktywnych jej  działań dostęp do czystej wody uzyskało 17 milionów ludzi ! Matt Damon uczestniczył również w realizacji filmu Jamesa Camerona  Not Reality TV. Świadomy zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, często podkreśla w tym negatywną  rolę człowieka. 

 

Natalie Portman

PortmanNatalie Portman, znana aktywista, powiązana z ruchami ekologicznymi i feministycznymi. Mówi o sobie „Ekologiczny weganin”. Nagłośniła film „Jedzenie zwierząt” z 2018 roku , w którym ukazano nieludzkie praktyki stosowane w przemyśle mięsnym, który  aktorka podsumowała słowami-    "Wydaje się, że jest coś, co powinno być łatwe do naprawienia, jeśli tylko ludzie będą tego chcieli. Nic wielkiego nie trzeba robić, aby skończyć z takim zachowaniem”. Portman stworzyła własną linie butów wegańskich,a której dochód przekazała organizacji non profit The Nature Conservancy, globalnej organizacji zajmującej się ochroną środowiska.  

 

Mark Ruffalo

RuffaloMark Ruffalo, należy to współtwórców organizacji Hollywood United for a Healthy California, którą tworzą aktorzy, scenarzyści, reżyserzy i producenci. Członkowie organizacji ostro sprzeciwiają się wydobywaniu gazu i ropy naftowej w Kalifornii i zastąpieniu ich odnawialnymi źrdódłami energii. Dodatkowo Ruffalo zaangażowany w ruch na rzecz ochrony zwierząt Global Wildlife Conservation, w szczególności na rzecz ochrony żółwi. W 2017 odebrał za swoją działalność nagrodę . 

 Emma Watson

EmWatsonma Watson pomysłodawczyni ekologicznej linii odzieży w kolekcji znanej projektantki Alberto Ferretti. Wykorzystane zostały w niej  naturalne materiały jak i materiały z recyklingu. „Przyjaciółka Harrego Pottera” chętnie angażuje się w ruch zrównoważonej mody. Jest również zwolenniczką odzieży używanej. Podczas głośnej kampanii prasowej „Beaty and the Beast” przedstawiła czytelnikom historię swojej marki i opowiedziała o swoich aktywnościach na rzecz środowiska naturalnego. Jest wegatarianką.

 

 

Jacek Szczęsny

Źródło:Wikipedia, The Hollywood Reporter

ekoarchitektura2Krajowy rynek inwestycji ekologicznych wchodzi w okres  prosperity, obecnie przeżywa jeden z najlepszych swoich okresów w historii. Trendy z Zachodu dynamicznie wkraczają nad Wisłę, i  już wkrótce mapa stołecznych eko-atrakcji powiększy się o kolejną, która doskonale wpisuje się w idee  odpowiedzianego biznesu. Nie brak tam innowacji, a te z dnia na dzień napędzają zainteresowanie zarówno potencjalnych inwestorów, jak i przyszłych klientów.

Polskie ulice coraz bardziej zielone

Wkraczanie zielonych inwestycji na krajowy rynek nie jest zjawiskiem nowym, choć trzeba przyznać, że na przestrzeni ostatnich kilku lat przybrały na sile. Według raportów Polish Green Building Council, Polska już w 2019 roku była liderem Europy Środkowo-Wschodniej w kategorii rozwoju ekoarchitektury. Aż 51 proc. obiektów, które spełniają regionalne warunki klasyfikacji, jako projekty wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju, znajdują się właśnie nad Wisłą. Według tych samych wyliczeń krajowe ekoinwestycje łącznie stanowią ekwiwalent aż 13 871 550 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Już wkrótce do tego grona dołączy blisko 10 tys. kolejnych pod hasłem “Implant”.

To była nasza wewnętrzna potrzeba. Każdy z nas odniósł już swoje pierwsze sukcesy zawodowe, pochodzimy z  zupełnie  różnych branż i bardzo się od siebie różnimy , ale łączy nas jedno, chcemy zrobić coś, co ma duże znacznie dla nas i dla otoczenia. Geneza projektu kiełkowała w naszych głowach od dawna, każdy myślał o projekcie w inny sposób, ale udało się nam wypracować jedną spójną wizję — opowiada o początkach nowej ekoinwestycji Zbigniew Bagiński, CMO Implantu.

"Implant", czyli CSR w służbie (nie tylko) millenialsom

Twórcy ekoinwestycji na styku trzech stołecznych dzielnic Woli, Ochoty i Śródmieścia podkreślają, iż grupą docelową projektu są osoby młode, którym nie jest obojętny los planety. Z drugiej strony, estetyka obiektu może również zachęcić starsze pokolenia do świadomej konsumpcji oraz popularyzacji zielonej architektury. Według raportu analityków z U.S. Green Building Council, decyzje inwestorów  w 34 proc. są motywowane właśnie przesłankami, którymi się kierują  klienci  (w tym klienci 40+). Ponadto, oferta Implantu może być interpretowana bardzo szeroko, ponieważ obiekt, utrzymany w stylistyce „zrecyklingowanego” kontenera zmieści m.in. show-roomy, studio tatuażu, bar z kraftowym piwem, warsztat stolarski, a otoczony będzie motywami stricte eko, w tym: parkingiem z wydzielonymi miejscami dla pojazdów  elektrycznych i hybrydowych oraz panelami fotowoltaicznymi.

Ekologia jest zupełnie czymś naturalnym, ona zmienia jakość życia w stolicy i pobudza nasze zmysły. W 2015 roku, gdy zaczynaliśmy projekt, to nie było jeszcze takie oczywiste, jednak teraz doszło do znaczącej zmiany światopoglądowej. Nie robimy tego dla nagród, czy wyróżnień. Naszym celem to edukacja ekologiczna społeczeństwa. Dodatkowo zależy nam na propagowaniu wartości jakie niesie za sobą kultura i sztuka. Warsztaty, spotkania i koncerty będą spoiwem naszej społeczności. Wokół tego budujemy biznes, który realnie zmienia światpodkreśla Zbigniew Bagiński z zespołu Implantu.

Walka z CO2 i etyczny biznes

Inwestycja przy ulicy Chmielnej 75 to także wyjście naprzeciw rekordowo wysokiej emisji dwutlenku węgla budynków usługowych. Jak podają autorzy ONZ-owskiego opracowania 2020 Global Status Report for Buildings and Construction wskaźnik udziału infrastruktury miejskiej w globalnym pogłębianiu śladu węglowego oscyluje w okolicach 38 proc. Dlatego też szacowana na nawet 28 mln zł inwestycja zespołu Implantu przewiduje oprócz wcześniej wspomnianych paneli PV, zasilanie oparte na pompach ciepła, a za nawadnianie kompleksu odpowiadać będzie zbiornik retencyjny. Co więcej, dochód z każdego biletu parkingowego będzie przeznaczany na poczet programu dotyczącego sadzenia drzew, co w przyszłości jeszcze bardziej przyczyni się do redukcji CO2.

Pierwotnie inauguracja obiektu  miała nastąpić wiosną 2020 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa kolejne etapy budowy  przedłużyły się. Obecnie otwarcie planowane jest na przełomie 2. i 3. kwartału tego rokudodaje Zbigniew Bagiński.

Bezemisyjna przestrzeń miejska, łączenie ekologii z urbanistyką, etyczny biznes realizujący najnowsze trendy branżowe. Tak można w dużym skrócie opisać program, który firmuje zespół Implantu. Czy założenia inwestorów spotkają się z oczekiwanym zainteresowaniem? Jeśli wszystkie hasła zapowiadane przez twórców znajdą swoje przełożenie w efektach prac to Warszawa już wkrótce zyska wyjątkowe miejsce, o którym będzie głośno nie tylko w samej stolicy.

E.K