EDUKACJA

Bieg Forum PiwnicznaTo był piękny początek 13. Festiwalu Biegowego w Piwnicznej-Zdroju. Za nami sportowe zmagania reprezentacji szkół z całęj Małopolski odbywające się pod hasłem "Aktywny Małopolanin" i pięć biegów, w tym trzy w ramach Iron Run, najbardziej wymagającej etapówki tego biegowego wydarzenia, które drugi już rok odbywa się w Piwnicznej-Zdroju.

Piwniczna przywitała dziś swych gości piękną pogodą, choć niemal wszyscy, zgodnie z prognozami, spodziewali się deszczu. Tymczasem nie lało, aura była wręcz wymarzona nie tylko do biegania, ale odpoczynku na ogromnym, pięknie zagospodarowanym terenie Nakła, gdzie swe hale rozstawiło Miasteczko Biegowe.

Atrakcji w ten weekend tu nie brakuje. Do Miasteczka wkroczył bowiem wielki korowód uczestników Festiwalu Lachów i Górali, który odbywa się równocześnie z Festiwalem Biegowym. Kilkadziesiąt zespołów folkowych z Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji występuje na festiwalowej scenie, od dziś, przez trzy dni, prezentując licznie zgromadzonym widzom muzykę, taniec i zwyczaje swych karpackich regionów. Tak ogromne wydarzenie to ewenement na skalę co najmniej ogólnopolską.

Pełne gości były dziś też Strefa Chillout, Strefa Dziecka, gdzie na najmłodszych czekały zabawy i konkursy z nagrodami, Strefa Expo, w której można do niedzieli kupić wszystko to, o czym tylko biegacz i każdy z amatorów aktywnego wypoczynku może zamarzyć. 

Wielkim zainteresowaniem cieszy się również Strefa Rowerowa, która po raz pierwszy w tym roku pojawiła się wśród atrakcji Miasteczka Biegowego. Elektryczne rowery KTM i wręcz stworzone na piwniczański pumptrack rowery PUKY można było nie tylko oglądać, ale zdrowo sobie nimi pojeździć. Pod fachowym okiem instruktorów obu firm, oczywiście.

Amatorzy słodkości też nie mogą narzekać. Lodówki pełne są pysznych, dostępnych dla wszystkich, lodów Koral, a ogromna ciężarówka firmy Wawel to nie tylko mobilna strefa słodkości, ale przede wszystkim miejsce pełne interaktywnych gier i aplikacji, które zapraszają do magicznego świata marki. Koła Gospodyń Wiejskich, food trucki i mobilne kawiarnie dopełniają rozkoszy podniebienia.

Na terenie Miasteczka Biegowego w Piwnicznej-Zdroju można również zwiedzić Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. To historia pierwszych lat polskiej niepodległości, na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”. Czekają nas tu pokazy VR, hologramy i makiety. Bezpłatnie, przez trzy dni.

Tętniące życiem Miasteczko Biegowe 13. Festwalu Biegowego w ten weekend bez wątpienia jest sportowym, kulturalnym i rozrywkowym sercem Małopolski.

Sądeczanin.info

Dzień Ziemi 3Do niedawna 22 kwietnia był jedynym dniem w roku, kiedy dzieci i młodzież miały kontakt z ekologią. W Dzień Ziemi wiele uczniów i uczennic zbierało śmieci w swojej okolicy, a nieliczni mieli okazję posłuchać o zmianach klimatu i recyklingu. Obecnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi młodzi ludzie uczą się jak praktycznie walczyć z problemem plastiku w codziennym życiu. Dziesiątki młodych ludzi w Polsce co roku aktywnie angażuje się w podnoszenie świadomości ekologicznej w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Biznes może realnie rozwiązywać problemy związane z nadmiarem plastiku zarówno poprzez akcje CSR jak i wprowadzanie ekologicznych rozwiązań do oferty. Ruszył program Mniej Plastiku realizowany przez Fundację Zwolnieni z Teorii i Lidl Polska. Jego celem jest wspieranie młodych ludzi w działaniach na rzecz redukcji lub recyklingu plastiku.

fUNDACJA ARKAFundacja Ekologiczna ARKA 31 marca o godz. 11.00  na placu Bolka i Lolka, Galeria SFERA startuje z ogólnopolska akcja „Książka za drzewo” w Bielsku-Białej, która łączy tematykę ekologiczną z promocją książek i czytelnictwa. Podczas akcji uczestnicy sadząc drzewa i zapisując je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/ mogą sobie wybrać książkę, a my ją im wyślemy!.Na uczestników czeka aż 521 książek oraz prawie 1000 książek przygotowanych dla grup szkól i przedszkoli.  Podczas inauguracji odbędzie się widowiskowy happening oraz warsztaty i instalacje edukacyjne prowadzone wspólnie z uczniami z Dwujęzycznej Szkoły im. Kopalińskiego.

Kubusiowi Przyjaciele Natury Jak uczyc dziecko ekoempatii 002Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Wychowanie dziecka w duchu eko i zrównoważonego rozwoju kształtuje w nim wrażliwość, odpowiedzialność, a także sprzyja aktywnemu życiu w zgodzie z naturą oraz byciu oszczędnym. Dorośli powinni dokładać wszelkich starań, aby szacunek do środowiska był dla dziecka czymś zupełnie naturalnym i przyjemnym. W jaki sposób się do tego zabrać? Poznaj kilka cennych wskazówek!

 

eko studentZapraszamy na jedno z najbardziej rozpoznawalnych proekologicznych wydarzeń studenckich. Będzie to XVI edycja projektu promująca zdrowy tryb życia. Wydarzenie ma na celu zachęcić wszystkich odbiorców do racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznej, naturalnej pielęgnacji ciała oraz ekologicznych działań w biznesie. Organizatorem jest Zrzeszenie Studentów Polskich SGH. Finał odbędzie się 4-6 kwietnia 2022 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie przy ulicy Al. Niepodległości 162.

Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, podzielona jest na trzy dni tematyczne: Balance, Business, Beauty. Dla uczestników wydarzenia przewidziane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami od partnerów „EKOstudenta”.

Dzień pierwszy finału odbędzie się pod hasłem BALANCE. Podczas tego dnia chcemy zwrócić uwagę na to jak bardzo ważne jest osiągnięcie balansu w życiu, poprzez samorozwój, dbanie o siebie, innych oraz planetę. Aby dowiedzieć się więcej o tym jak to osiągnąć, zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym dniu, podczas którego nie zabraknie niespodzianek.

Drugi dzień finału to dzień BUSINESS. W jego trakcie odbędzie się webinar, o tym jak prowadzić biznes less-waste oraz o green buildingu, czyli jak budować odpowiedzialnie, bez szkody dla klimatu. Uczestnicy, którzy chcą w przyszłości założyć własną firmę lub są zainteresowani zmianą swojego biznesu na bardziej zielony, nie mogą przegapić tych prelekcji!

Finał zakończy się dniem trzecim pod hasłem BEAUTY

Ma on zwrócić uwagę na eko-piękno w sensie zewnętrznym, dlatego zapraszamy Was na webinar dotyczący pielęgnacji włosów oraz na warsztaty z automasażu twarzy. Dzięki wiedzy zdobytej na prelekcjach, codzienna pielęgnacja stanie się jeszcze bardziej przyjemna i satysfakcjonująca.

Zapraszamy do udziału we wszystkich dniach, podczas których tradycyjnie nie zabraknie EKOśniadania, EKOlotka oraz dodatkowo jako nowość pojawi się Vintage Market! Uczestniczyć w tych atrakcjach będzie można w trakcie trwania finału.
EKOlotek jest loterią fantową, podczas której istnieje możliwość wymiany elektrośmieci na ekologiczne nagrody! Zbiórka odbywać się będzie w budynku głównym Szkoły Głównej Handlowej w dniach 4-6 kwietnia.

Za każdy przyniesiony przedmiot jest przewidziana wyjątkowa nagroda!
Podczas EKOśniadania można będzie spróbować zdrowych przekąsek przyrządzonych przez zespół EKOstudenta.

Będą one przygotowane z ekologicznych produktów dostarczonych przez lokalnych dostawców wydarzenia. Vintage Market jest to giełda przedmiotów używanych nadająca im drugie życie. Znajdziecie tam książki, ubrania i nie tylko,  zabierzcie ze sobą rzeczy, których już nie używacie i znajdziecie dla nich nowy dom. Te, które nie znajdą nowych właścicieli zostaną przekazane na szczytne cele.

Gabriela Szypuła

EKOstudent

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia fanpage’a EKOstudenta na Facebooku i Instagramie oraz zapoznania się z wydarzeniem, odnośniki znajdziecie poniżej.

https://www.facebook.com/ekostudent

https://instagram.com/ekostudent