EDUKACJA

moje.jpg 1Olbrzymie kwoty przeznaczane na redukcję emisji CO2 w Polsce  i na  świecie rozpalają wyobraźnie. W kraju realizujemy miliardowe projekty rządowe, m.in. „Czyste Powietrze”, „ Mój Prąd”. Przedsiębiorczy  inwestorzy angażują się kapitałowo w rozbudowę infrastruktury dotyczącej OZE. Powstają mega farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe, powołane grupy robocze koordynują prace nad wdrożeniem technologii wodorowych. Podsumowując, znajdujemy się w trakcie  rewolucji energetycznej, wartej setki miliardów złotych.

Regulacja UE „Fit to 55” mówiąca o tym, aby do 2030 roku zredukować emisję dwutlenku węgla w gospodarce o 55%  nakłada ogromną presję na wszystkie Państwa Unii, głównie ze względów kosztowych. Ważne jest, aby urzędujący politycy wspólnie z ekspertami reprezentującymi różne dziedziny wypracowali taką strategie, która będzie realizowała nasze cele, jak i te, do których się zobligowaliśmy. Ale czy to wszystko jest możliwe do wykonania w tak krótkim horyzoncie czasowym?

Rusza już 9 edycja naszego sztandarowe przedsięwzięcia jakim jest program EKOINSPIRACJA.

Inicjatywa ma wymiar edukacji społecznej i konsumenckiej. W EKOINSPIRACJACH wyróżniamy innowacyjne, ekologiczne marki i produkty oferowane na polskim rynku, a też firmy, instytucje i organizacje zaangażowane w działalność na rzecz poszanowania środowiska naturalnego oraz zrównoważonego rozwoju. Wyróżnione organizacje rekomendujemy opinii publicznej w ramach szeroko zakrojonego programu promocyjnego, którego głównym elementem jest otwarty, ogólnopolski plebiscyt on–line oraz doroczna Gala Finałowa połączona z debatą ekspercką, w której

jak zwykle gośćmi będą przedstawiciele świata biznesu, mediów oraz instytucji i organizacji związanych z obszarem ochrony środowiska. Wśród dotychczasowych patronów przedsięwzięcia były takie firmy jak PKN Orlen, Deloitte, Lotos, Renault, ING Bank Śląski, Polpharma, PWC, DPD, NFOŚiGW i wiele innych dla których idea zrównoważonego rozwoju nie jest pustym sloganem. Zapraszamy do udziału.

Jacek Szczęsny

Redaktor Naczelny "Ekologia i Rynek, ekorynek.com"

Cinkciarz.pl korona norweskaInflacja nie daje za wygraną. Drożeje coraz więcej towarów i usług, ale też surowców. Za widmo kryzysu energetycznego u progu sezonu grzewczego na półkuli północnej odpowiada wiele czynników. Łączy je wspólny mianownik: producenci nie są w stanie odpowiedzieć na odbicie popytu po jego załamaniu w pandemicznym 2020 roku. Banki centralne zaczynają z kolei zmieniać nastawienie dotyczące inflacji, a to może przekładać się na kursy walut. Szczególnie widać to już na przykładzie korony norweskiej.

Platynowe Megawaty 002Podczas 7. już edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, najważniejsza nagroda wtorkowej gali trafiła na ręce dziennikarza, który podjął wyjątkowo istotny temat energetyki wiatrowej. To kolejny raz, gdy w przestrzeni publicznej temat źródeł odnawialnych został doceniony zarówno przez czytelników, jak i ekspertów branży.

Do konkursu zgłoszono  rekordową liczbę materiałów. Te ocenione najwyżej, kapituła konkursu ogłosiła we wtorek 29 czerwca podczas uroczystej gali w Villi Foksal w Warszawie. Kapitała wyłoniła najlepsze projekty dziennikarskie na temat rynku energetycznego. Do 7. edycji „Platynowych Megawatów” zgłoszono dokładnie 63 prace 26 autorów, w tym po raz pierwszy od 2014 roku, a więc debiutanckiej odsłony konkursu, jury oceniało 2 podcasty.

Wynik tegorocznej edycji rozstrzygnęli organizatorzy z Towarowej Giełdy Energii oraz przedstawiciele Patronów i Partnerów konkursu – w składzie z jedyną na polskim rynku spółka energetyczną, która może się pochwalić całkowicie zielonym miksem – Respect Energy S.A.

Eksperci wyróżnili 6 materiałów, w tym prace: Magdaleny Graniszewskiej w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku energii elektrycznej w roku 2020”, Tomasza Furmana („Najlepsza publikacja na temat rynku gazu w roku 2020”), Bartłomieja Sawickiego (wyróżnienie specjalne Kapituły Konkursu za wnikliwość w pracy dziennikarskiej i przybliżanie praktycznych aspektów energetyki prosumenckiej) oraz wspólny projekt podcastowy Wojciecha Jakóbika i Mariusza Marszałkowskiego w kategorii „Najlepszy materiał audiowizualny na temat branży energetycznej w roku 2020”.

Najważniejszy tytuł trafił do dziennikarza portalu WNP.pl – Ireneusza Chojnackiego, który został wyróżniony w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku odnawialnych źródeł energii w roku 2020” za artykuł „Ograniczanie produkcji wiatraków na polecenie operatora? Jak nic innego nie pomoże…”. Do publicysty poruszającego problematykę źródeł odnawialnych trafiła nagroda główna dla Dziennikarza Roku 2020.

– Naznaczony pandemią koronawirusa oraz zjawiskami z nią związanymi 2020 rok przyniósł kontynuację transformacji krajowej elektroenergetyki w kierunku zero- i niskoemisyjnym. [...] Symboliczne dla całej branży było wstrzymanie w ubiegłym roku budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C oraz rozpoczęcie rozmów dotyczących wygaszania kopalń węgla energetycznego. Był to więc rok ważny, obfitujący w wiele zmian i wyzwań, za którymi media, wypełniając swoją informacyjno-edukacyjną misję, musiały nadążać [...] – zaznaczał podczas uroczystej gali Ireneusz Chojnacki.

To już drugie tak istotne w środowisku dziennikarstwa branżowego wyróżnienie dla redaktora Chojnackiego. Po raz pierwszy tytuł Dziennikarza Roku publicysta WNP.pl otrzymał podczas pierwszej edycji konkursu w 2014 roku.

Platynowe Megawaty Dariusz Bliźniak 002 Z perspektywy Partnera, który na co dzień działa na rynku OZE, był to wyjątkowy wieczór, ponieważ najważniejsza nagroda powędrowała do przedstawiciela tzw. zielonego dziennikarstwa. Źródła odnawialne coraz częściej pojawiają się w mediach i to bardzo optymistyczny sygnał dla całego środowiska – zarówno biznesu, jak i konsumentów. Mam nadzieję, że w kolejnej edycji „Platynowych Megawatów” pojawi się jeszcze więcej materiałów poruszających problematykę zielonej energii – komentuje Dariusz Bliźniak, członek zarządu Respect Energy S.A., partnera konkursu.

E.R.

 

EkocudaDługo wyczekiwane Targi Kosmetyków Naturalnych Ekocuda ponownie w formie stacjonarnej! Po raz piąty odbędą się w Gdańsku 10 i 11 lipca – na terenie Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. To wspaniała wiadomość dla wszystkich fanów kosmetyków naturalnych, którzy stęsknili się za pozytywną atmosferą targów, możliwością rozmowy z producentami, poznawaniem nowych marek i produktów, konsultacjami ze specjalistami z branży czy po prostu – zakupami z opcją przetestowania kosmetyków. W ten lipcowy weekend, odwiedzający będą mogli skorzystać z oferty ponad 80 marek – polskich i zagranicznych. Nie zabraknie debiutów, premier i atrakcyjnych cen. Organizatorzy zadbali, by targowa przestrzeń była maksymalnie bezpieczna, według wszystkich obowiązujących reżimów sanitarnych.

To dla nas wielka radość, że możemy po raz piąty zaprosić naszą społeczność na targi stacjonarne w Gdańsku. Dostajemy mnóstwo informacji od miłośników targów, że tęsknią za Ekocudami, podczas których mogą poznawać nowe marki, produkty czy po prostu spędzić czas z przyjaciółmi na wspólnych zakupach. Dołożyliśmy wszelkich starań, by każdy podczas targów czuł się dobrze, bezpiecznie i swobodnie – zarówno po stronie wystawców, jak i odwiedzających twierdzi Zuzanna Mierzejewska, właściciela marki Ekocuda i organizatorka targów.

Ekocudna integracja

Targi Ekocuda odbywają się od 2016 roku – integrują od tego czasu tysiące osób, które interesują się kosmetykami naturalnymi. Dają również przestrzeń markom na prezentację swoich produktów – i co ważne – korzystają z tego nie tylko największe z nich, ale także małe rodzinne manufaktury. Odwiedzający mogą skorzystać więc z naprawdę różnorodnej oferty – od naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych, przez mineralne kosmetyki do makijażu, a kończąc na akcesoriach. Wielką zaletą targów stacjonarnych jest możliwość rozmowy z producentami, skonsultowanie swoich wyborów i dopasowanie produktów do indywidualnych potrzeb.

Sukces targów w wersji online

Czas pandemii był trudny także dla branży targowej – Ekocuda jednak świetnie sobie poradziły organizując targi w wersji online. Organizatorzy zadbali, by społeczność fanów kosmetyków naturalnych miała możliwość dbania o siebie w stylu eko, niezależnie od sytuacji. Było to również wielkie wsparcie dla marek, które także ucierpiały na pandemicznych lockdownach. Nic jednak nie zastąpi kontaktu na żywo – tym bardziej warto więc skorzystać z okazji i uzupełnić swoje letnie kosmetyczki.

Warto pamiętać

Wejście na targi dla odwiedzających jest bezpłatne. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja z uwagi na wymagania sanitarno-epidemiologiczne.

Rejestracji można dokonać pod linkiem: https://ekocuda.com/targi/gdansk/rejestracja-na-targi-gdansk-10-11-lipca-2021/

Zanotujcie w kalendarzu letnie weekendowe Ekocuda i dajcie się ponieść pozytywnej atmosferze targów! Listę wystawców znajdziecie na stronie organizatorów: www.ekocuda.com

Więcej informacji:

www.ekocuda.comwww.facebook.com/ekocudacomwww.instagram.com/ekocudawww.linkedin.com/company/ekocuda.com

Kontakt dla mediów:Natalia Pisarska, tel. 570 925 230, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

EiR

togetair1Dzień Ziemi na Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2021 upłynął na rozmowach i deklaracjach, dotyczących zarówno przyszłości, jak i obecnej sytuacji ekologicznej kraju. Na początek jednak na scenie pojawili się organizatorzy szczytu. Postulaty zostały stworzone przez Radę Ekspercką TOGETAIR, specjalistów reprezentujących zarówno biznes, organizacje ekologiczne, ale też administracje państwową. W ich ramach znalazł się zestaw działań, które muszą zostać podjęte, by Polska była gotowa na wyzwania ekologiczne, zarówno w kontekście kryzysu klimatycznego, jak i polityki prowadzonej przez UE. Postulaty przedstawił dyrektor programowy TOGETAIR, dziennikarz i aktywista, Jakub Pawłowski.

Pierwszy sukces Polskiego Raportu Klimatycznego

Dzień wcześniej został opublikowany pierwszy tego typu Raport Klimatyczny – już po 24h osiągnął niezwykły wynik – 100 tys. wyświetleń.  To wielki sukces, a jednocześnie dowód, że Polacy są bardzo zainteresowani tematem ekologii.

Debaty tematyczne – emocje i merytoryka

Następnie, po porannych wydarzeniach, rozpoczęły się panele tematyczne.

Pierwszym tematem dnia były rozważania na temat sprawiedliwej transformacji, w kontekście przyszłości polskiej energetyki i górnictwa. Przywołano doświadczenia z kopalni węgla brunatnego Adamów w powiecie tureckim, gdzie udało się dokonać zmian, a dziś ci sami ludzie, którzy wcześniej pracowali w kopalni, dziś są zaangażowani w inwestycje OZE. Na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, jako możliwe koło zamachowe polskiej gospodarki, wskazał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

W kolejnym panelu królowała przyszłość, a w zasadzie paliwo przyszłości – jak nazywany jest wodór. Zaproszeni goście dyskutując nad gazem, jako paliwem przejściowym transformacji energetycznej, wybiegli daleko w przyszłość, zastanawiając, jak przygotować sektor do kolejnych wyzwań. Jacek Jaworski z Instytutu Nafty i Gazu powiedział: „Gazownictwo będzie musiało się zmierzyć z wodorem, niezależnie od źródła, z którego pochodzi. Trwają prace nad sekwestracją dwutlenku węgla, mam nadzieję, że ta technologia zostanie w końcu ujarzmiona, to pozwoliłoby na pozyskiwanie tzw. wodoru niebieskiego. Polska ma potencjał, by stać się jednym z liderów na rynku wodorowym. W roku 2030 będziemy mogli zapewne mówić o wykorzystaniu wodoru na skalę przemysłową.”

Po dyskusjach o wyzwaniach energetycznych przyszedł czas na temat bliższy ziemi – to jest zielony transport. Oprócz przedstawicieli koncernów branży automotive na scenie pojawił się również przedstawiciel PKP Intercity, Tomasz Gontarz – wskazując kolej, jako najbardziej ekologiczny rodzaj transportu: „Podroż pasażera koleją emituje trzykrotnie mniej emisji niż przejazd na taką samą odległość samochodem, a ośmiokrotnie mniej niż samolotem. W przypadku przewozów towarowych emisję są aż 9-krotnie mniejsze w porównaniu z TIR-em.”

Następną w planie dnia była dyskusja na temat zeromisyjnych systemów energetycznych, zwłaszcza w kontekście inwestycji Offshore, która oceniana była bardzo optymistycznie.

Jak powiedział Zbigniew Gryglas z Ministerstwa Aktywów Państwowych „Będzie więcej gigawatów energii wiatrowej niż zapisaliśmy w PEP 2040, teraz już jesteśmy tego pewni.”

Piąta debata dnia była poświęcona transformacji ciepła systemowego, również w kontekście geotermii i biomasy.  Główny Geolog Kraju wskazał potrzebę synergii działań: „Skojarzenie kilku źródeł energii – geotermii, biogazu, fotowoltaiki - może dać efekt zdecydowanie lepszy niż korzystanie z jednego źródła. Będziemy pracować nad takimi projektami.”

Ostatni panel poświęcony był plastikowi i systemowi kaucyjnemu. Rozmowa podsumowała istniejące rozwiązana oraz projekty, które pojawiają się na rynku wskazując trendy oraz możliwe kierunki rozwoju. Gość ze Szwecji, Anna Larsson – Dyrektor Reloop Platform życzyła Polsce, żby szyć rozwiązania na przyszłość. „Objęcie systemem kaucyjnym wszystkich opakowań jednorazowego użytku stwarza szansę pozyskania do recyklingu 590 tys. ton surowca.”   

E.R.