EDUKACJA

Dzień Ziemi 3Do niedawna 22 kwietnia był jedynym dniem w roku, kiedy dzieci i młodzież miały kontakt z ekologią. W Dzień Ziemi wiele uczniów i uczennic zbierało śmieci w swojej okolicy, a nieliczni mieli okazję posłuchać o zmianach klimatu i recyklingu. Obecnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi młodzi ludzie uczą się jak praktycznie walczyć z problemem plastiku w codziennym życiu. Dziesiątki młodych ludzi w Polsce co roku aktywnie angażuje się w podnoszenie świadomości ekologicznej w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Biznes może realnie rozwiązywać problemy związane z nadmiarem plastiku zarówno poprzez akcje CSR jak i wprowadzanie ekologicznych rozwiązań do oferty. Ruszył program Mniej Plastiku realizowany przez Fundację Zwolnieni z Teorii i Lidl Polska. Jego celem jest wspieranie młodych ludzi w działaniach na rzecz redukcji lub recyklingu plastiku.

fUNDACJA ARKAFundacja Ekologiczna ARKA 31 marca o godz. 11.00  na placu Bolka i Lolka, Galeria SFERA startuje z ogólnopolska akcja „Książka za drzewo” w Bielsku-Białej, która łączy tematykę ekologiczną z promocją książek i czytelnictwa. Podczas akcji uczestnicy sadząc drzewa i zapisując je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/ mogą sobie wybrać książkę, a my ją im wyślemy!.Na uczestników czeka aż 521 książek oraz prawie 1000 książek przygotowanych dla grup szkól i przedszkoli.  Podczas inauguracji odbędzie się widowiskowy happening oraz warsztaty i instalacje edukacyjne prowadzone wspólnie z uczniami z Dwujęzycznej Szkoły im. Kopalińskiego.

Kubusiowi Przyjaciele Natury Jak uczyc dziecko ekoempatii 002Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Wychowanie dziecka w duchu eko i zrównoważonego rozwoju kształtuje w nim wrażliwość, odpowiedzialność, a także sprzyja aktywnemu życiu w zgodzie z naturą oraz byciu oszczędnym. Dorośli powinni dokładać wszelkich starań, aby szacunek do środowiska był dla dziecka czymś zupełnie naturalnym i przyjemnym. W jaki sposób się do tego zabrać? Poznaj kilka cennych wskazówek!

 

eko studentZapraszamy na jedno z najbardziej rozpoznawalnych proekologicznych wydarzeń studenckich. Będzie to XVI edycja projektu promująca zdrowy tryb życia. Wydarzenie ma na celu zachęcić wszystkich odbiorców do racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznej, naturalnej pielęgnacji ciała oraz ekologicznych działań w biznesie. Organizatorem jest Zrzeszenie Studentów Polskich SGH. Finał odbędzie się 4-6 kwietnia 2022 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie przy ulicy Al. Niepodległości 162.

Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, podzielona jest na trzy dni tematyczne: Balance, Business, Beauty. Dla uczestników wydarzenia przewidziane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami od partnerów „EKOstudenta”.

Dzień pierwszy finału odbędzie się pod hasłem BALANCE. Podczas tego dnia chcemy zwrócić uwagę na to jak bardzo ważne jest osiągnięcie balansu w życiu, poprzez samorozwój, dbanie o siebie, innych oraz planetę. Aby dowiedzieć się więcej o tym jak to osiągnąć, zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym dniu, podczas którego nie zabraknie niespodzianek.

Drugi dzień finału to dzień BUSINESS. W jego trakcie odbędzie się webinar, o tym jak prowadzić biznes less-waste oraz o green buildingu, czyli jak budować odpowiedzialnie, bez szkody dla klimatu. Uczestnicy, którzy chcą w przyszłości założyć własną firmę lub są zainteresowani zmianą swojego biznesu na bardziej zielony, nie mogą przegapić tych prelekcji!

Finał zakończy się dniem trzecim pod hasłem BEAUTY

Ma on zwrócić uwagę na eko-piękno w sensie zewnętrznym, dlatego zapraszamy Was na webinar dotyczący pielęgnacji włosów oraz na warsztaty z automasażu twarzy. Dzięki wiedzy zdobytej na prelekcjach, codzienna pielęgnacja stanie się jeszcze bardziej przyjemna i satysfakcjonująca.

Zapraszamy do udziału we wszystkich dniach, podczas których tradycyjnie nie zabraknie EKOśniadania, EKOlotka oraz dodatkowo jako nowość pojawi się Vintage Market! Uczestniczyć w tych atrakcjach będzie można w trakcie trwania finału.
EKOlotek jest loterią fantową, podczas której istnieje możliwość wymiany elektrośmieci na ekologiczne nagrody! Zbiórka odbywać się będzie w budynku głównym Szkoły Głównej Handlowej w dniach 4-6 kwietnia.

Za każdy przyniesiony przedmiot jest przewidziana wyjątkowa nagroda!
Podczas EKOśniadania można będzie spróbować zdrowych przekąsek przyrządzonych przez zespół EKOstudenta.

Będą one przygotowane z ekologicznych produktów dostarczonych przez lokalnych dostawców wydarzenia. Vintage Market jest to giełda przedmiotów używanych nadająca im drugie życie. Znajdziecie tam książki, ubrania i nie tylko,  zabierzcie ze sobą rzeczy, których już nie używacie i znajdziecie dla nich nowy dom. Te, które nie znajdą nowych właścicieli zostaną przekazane na szczytne cele.

Gabriela Szypuła

EKOstudent

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia fanpage’a EKOstudenta na Facebooku i Instagramie oraz zapoznania się z wydarzeniem, odnośniki znajdziecie poniżej.

https://www.facebook.com/ekostudent

https://instagram.com/ekostudent

moje.jpg 1Olbrzymie kwoty przeznaczane na redukcję emisji CO2 w Polsce  i na  świecie rozpalają wyobraźnie. W kraju realizujemy miliardowe projekty rządowe, m.in. „Czyste Powietrze”, „ Mój Prąd”. Przedsiębiorczy  inwestorzy angażują się kapitałowo w rozbudowę infrastruktury dotyczącej OZE. Powstają mega farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe, powołane grupy robocze koordynują prace nad wdrożeniem technologii wodorowych. Podsumowując, znajdujemy się w trakcie  rewolucji energetycznej, wartej setki miliardów złotych.

Regulacja UE „Fit to 55” mówiąca o tym, aby do 2030 roku zredukować emisję dwutlenku węgla w gospodarce o 55%  nakłada ogromną presję na wszystkie Państwa Unii, głównie ze względów kosztowych. Ważne jest, aby urzędujący politycy wspólnie z ekspertami reprezentującymi różne dziedziny wypracowali taką strategie, która będzie realizowała nasze cele, jak i te, do których się zobligowaliśmy. Ale czy to wszystko jest możliwe do wykonania w tak krótkim horyzoncie czasowym?

Rusza już 9 edycja naszego sztandarowe przedsięwzięcia jakim jest program EKOINSPIRACJA.

Inicjatywa ma wymiar edukacji społecznej i konsumenckiej. W EKOINSPIRACJACH wyróżniamy innowacyjne, ekologiczne marki i produkty oferowane na polskim rynku, a też firmy, instytucje i organizacje zaangażowane w działalność na rzecz poszanowania środowiska naturalnego oraz zrównoważonego rozwoju. Wyróżnione organizacje rekomendujemy opinii publicznej w ramach szeroko zakrojonego programu promocyjnego, którego głównym elementem jest otwarty, ogólnopolski plebiscyt on–line oraz doroczna Gala Finałowa połączona z debatą ekspercką, w której

jak zwykle gośćmi będą przedstawiciele świata biznesu, mediów oraz instytucji i organizacji związanych z obszarem ochrony środowiska. Wśród dotychczasowych patronów przedsięwzięcia były takie firmy jak PKN Orlen, Deloitte, Lotos, Renault, ING Bank Śląski, Polpharma, PWC, DPD, NFOŚiGW i wiele innych dla których idea zrównoważonego rozwoju nie jest pustym sloganem. Zapraszamy do udziału.

Jacek Szczęsny

Redaktor Naczelny "Ekologia i Rynek, ekorynek.com"