kakao lidl 288 x 192Firma Lidl utworzyła ośrodek szkoleniowy PROCACAO dla rolników posiadających małe gospodarstwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Plantatorzy poznają tam przyjazne środowisku i nowoczesne techniki uprawy kakao, które pomogą w zwiększeniu zbiorów. Dzięki temu rolnicy będą mogli rozwijać swoje gospodarstwa przy jednoczesnym zachowaniu bioróżnorodności środowiska. 

Plantatorzy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej dowiadują się, w jaki sposób mogą przyczynić się do ochrony ekosystemu. Wybrzeże Kości Słoniowej pokrywa około 40% światowego zapotrzebowania na kakao. Łącznie sześć milionów ludzi w kraju zdanych jest na uprawę ziaren kakaowca. Po latach uprawy kakao przy użyciu przestarzałych metod rolniczych, istniejące plantacje rodzinne nie były już w stanie zapewnić plonów niezbędnych do uzyskania środków do życia. Z tego powodu w przeszłości doszło do nielegalnego wykarczowania obszarów lasów deszczowych pod nowe plantacje, a także do zniszczenia siedlisk wielu gatunków.

Lasy deszczowe i kakao

W ośrodku szkoleniowym Lidl PROCACAO plantatorzy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej dowiadują się, w jaki sposób mogą trwale pokryć zapotrzebowanie na kakao i przyczynić się do ochrony ważnego ekosystemu, jakim są lasy deszczowe.
Realizując ten projekt, Lidl potwierdza, że rolnictwo i ochrona środowiska mogą iść ze sobą w parze. Podstawą długoterminowej uprawy i zbioru surowców do produkcji żywności jest funkcjonujący ekosystem, który należy chronić. Dlatego Lidl już w 2012 roku opracował strategię zrównoważonego rozwoju, w ramach której koncentruje się na łańcuchu wartości i jego poszczególnych elementach.
Ośrodek szkoleniowy PROCACAO powstał we współpracy z GIZ (Niemieckie Towarzystwo na Rzecz Współpracy Międzynarodowej) i ANADER (Krajowa Agencja do Spraw Rozwoju Obszarów Wiejskich). Ośrodek ten jest niezależny finansowo, a uczestnicy kursu mogą dzielić się zdobytą wiedzą z pracownikami na własnych plantacjach kakao.

Nowoczesne i zrównoważone techniki uprawy

W ośrodku przeszkolono już 18 000 rolników posiadających małe gospodarstwa. Rolnicy nieodpłatnie uczą się nowoczesnych technik uprawy, w których – w miarę możliwości – nie stosuje się pestycydów. Celem jest stworzenie rolnictwa przyjaznego środowisku, które chroni własne gleby i las deszczowy. W przyszłości na plantacjach będą uprawiane również inne surowce, aby odciążyć gleby.
- Dzięki PROCACAO nasi rolnicy nauczyli się, że ich plantacje to przedsiębiorstwa, dzięki czemu zaczęli też uprawiać inne surowce. Ten projekt zmienił postrzeganie przez nich rolnictwa i dziś jesteśmy dumni, widząc efekty naszego projektu: świetne zbiory wysokiej jakości kakao – René Yao-Kouamé, trener w ramach projektu PROCACAO, komentuje pierwsze efekty szkoleń.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. materiały prasowe

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz "Polub". Dziękujemy!

 

WYWIADY

Recycling Rejs

Prezes Grupy Arcus Michał Czeredys

Środowisko

Coca Cola rozpoczyna test pierwszej papierowej butelki zdjęcie 1

Pierwsza papierowa butelka staje się faktem, czytaj więcej

WYDARZENIA

Ekoinspiracje 2018

Odnawialne źródła energii w aktulanej sytuacji geopolitycznej,czytaj więcej

SAMORZĄD

Forum w Gdańsku

Ustawa o efektywności energetycznej, o elektromobilności, o odnawialnych źródłach energii, finansowanie inwestycji oraz szanse jakie dają programy na wsparcie termomodernizacji to nie teoria, ale wyzwania przed jakimi stają samorządy...

CSR

228x144

Społeczeństwa konsumują coraz więcej. Eksperci wskazują na wyczerpywanie się surowców naturalnych oraz postępujące negatywne zmiany w środowisku. Jednocześnie świadomość konieczności dbania o naturę jest wciąż zbyt niska.